Aleatha
Poleć książkę/autora - Wersja do druku

+- Aleatha (http://aleatha.tysian.pl)
+-- Dział: Hydepark (http://aleatha.tysian.pl/forumdisplay.php?fid=38)
+--- Dział: Literatura (http://aleatha.tysian.pl/forumdisplay.php?fid=43)
+--- Wątek: Poleć książkę/autora (/showthread.php?tid=113)

Strony: 1 2 3 4


Poleć książkę/autora - Hamish - 02-27-2013

Żeby specjalnie nie off-topować w wątku dotyczącym książek, które obecnie czytamy, proponuję tutaj wrzucać tytuły bądź autorów, których polecilibyście z czystym sumieniem Happy

Ja zacznę i być może lekko was zadziwię Happy
Chciałbym polecić Wam Władcę Pierścieni J.R.R. Tolkiena. Tak, tak - znacie zapewne autora, o trylogii słyszeliście już pewnie parę słów. Ale ja polecam Wam przeczytać wydanie tej książki w tłumaczeniu innym niż Marii Skibniewskiej. Może nie wiecie tego, ale tak naprawdę to tłumacz pisze książkę - Tolkien stworzył WP i nie docenimy piękna tego dzieła dopóki nie przeczytamy go w oryginale. To co czytamy to tylko, albo i aż, interpretacja tłumacza. Skibniewska świetnie do tego podeszła. Ja z kolei namawiam Was chociaż do spróbowania sił w potyczce z tłumaczeniem Jerzego Łozińskiego. Ja akurat mam o nim niepochlebne zdanie, ale uważam, że każdy fan twórczości Tolkiena powinien przyjrzeć się temu tłumaczeniu bliżej. Żeby wyrobić sobie własne zdanie o zabiegach, których ten tłumacz użył Happy

Książka w tłumaczenia JŁ ukazała się jakiś czas przed wejściem do kin pierwszej części trylogii, nakładem wydawnictwa ZYSK i S-ka. Nierzadko wszystkie trzy tomy umieszczano w jednej książce. Tej wersji bardzo nie lubię Happy


RE: Poleć książkę/autora - Matpollo - 02-28-2013

Krasnoludki Smile

Ja polecam wszystkim Dallas '63 Stephena Kinga. To najpiękniejsza książka jaką kiedykolwiek przeczytałem - wyciska łzy.


RE: Poleć książkę/autora - Cerxina - 02-28-2013

Ja polecę głównie dziewczynom - Kirsten Gier "Trylogia czasu" czyli "Czerwień Rubinu", "Błękit Szafiru" i "Zieleń Szmaragdu". Bardzo fajna, lekka, dużo humoru. Myślę, że warto. Przynajmniej na mnie ta trylogia wywarła bardzo dobre wrażenie Laugh


RE: Poleć książkę/autora - Hamish - 02-28-2013

Kurcze... od dłuższego czasu rozmyślam nad przeczytaniem czegoś spod pióra Kinga. Ale chyba niezbyt specjalnie mam ochotę moczyć oczy Big Grin W przyszłości na pewno zmierzę się z Mroczną Wieżę Happy To cały cykl fantasy tego autora - ciekawe co tam się znajdzie.

A do kociołka dorzucę Piknik na skraju drogi braci Strugackich. Jeśli ktoś z Was kiedyś słyszał o stalkerach (choćby z gry S.T.A.L.K.E.R.) to będzie wiedzieć, gdzie toczy się akcja i czego można się po książce spodziewać. Historia dostarcza także sporo wątpliwości natury moralno-egzystencjalnej. Dosłownie wgniata w fotel. Aż żal, że ma raptem 250 stron - to jej jedyny minus.


RE: Poleć książkę/autora - Matpollo - 02-28-2013

A jak przy tych klimatach jesteśmy to i Metro 2033 polecę Smile I Bastion Kinga! Smile


RE: Poleć książkę/autora - Cerxina - 07-30-2013

"Szklany tron" Sarah J. Maas
Genialna, porywająca lektura trzymająca w napięciu przez cały czas. Bohaterka mnie urzekła, fabuła zaskoczyła, a świat po prostu zabił. Tak dobrej lektury nie dziejącej się w świecie współczesnym dawno nie czytałam. Gorąco polecam!


RE: Poleć książkę/autora - Denaris - 08-05-2013

Jaka książka, którą czytalam była fajna... "Mechaniczny Anioł" i "Umieraj dla mnie". Pierwsza z nich to fantastyka o robotach. Natomiast moja druga propozycja to równie "wciągający" kryminał o próbie odnalezienia seryjnego mordercy, ktòry czycha na życie głównej bohaterki.


RE: Poleć książkę/autora - Nalfein - 09-02-2013

Bleh... Odświeżamy!
Reckless, część zarówno pierwsza jak i druga, książki genialnej niemieckiej pisarki fantasy Cornelii Funke. Ja, jako ten, który nie czyta zbyt wiele /:C/ mogę w stu procentach powiedzieć, że przeczytanie tych dwóch niezbyt opasłych tomiszcz było warte zachodu.


RE: Poleć książkę/autora - Hamish - 09-02-2013

Pachnie świeżością... czyżby Lenor? Nie? Silan? Big Grin

Stephen King, nie należący specjalnie do moich ulubionych pisarzy, z prostej przyczyny - bo niczego jeszcze nie czytałem, wciągnął mnie ostatnimi czasy. Miażdżę obecnie czwarty tom sagi "Mroczna Wieża". Niezła abstrakcja, równoległe światy, demony, mutanty (niewiele, ale są), superinteligentne... sztuczne inteligencje, wymarłe metropolie i postapokaliptyczny klimat. A wszystko spięte klamrą dzikiego zachodu, ze szczyptą kowbojskiego romantyzmu. Po przejściu przez trzy tomy i w trakcie czwartego, szczerze polecam. To znacznie więcej, niż fantasy.

//Mat - Stephen, pozwoliłem sobie edytować Laugh


RE: Poleć książkę/autora - Dredek - 09-02-2013

To ja polecę coś w nieco innych klimatach. Autobiografia byłego już gitarzysty Korna(Kornu? sam nwm. Jest to jedna z niewielu książek która mnie zaciekawiła i przeczytałem ją jak to się mówi od dechy do dechy, niektóre rozdziały powtarzając. Książka nosi nazwę "Zbaw mnie ode mnie samego". Napisał ją Brian "Head" Welch. Nasz autor opowiada w niej jak przez Korna zaczął ćpać. Jedyną osobą która mu pomogła to był Bóg, w którego jednak nie bardzo wierzył Smile Bardzo miła lektura. Jeśli ktoś interesuje się tą kapelą to bardzo polecam ta książkę. Polecam ją też osobą które nie moga odnaleźć się w życiu religijny. Książka zmusza nas do przemyśleń niektórych postępowań. Więcej mówic nie będę. Sami musicie to przeczytać. A tak btw. jeśli już jesteśmy przy książkach tego rodzaju, czytał ktoś "Spowiedź heretyka"?